skip navigation

ENPL National Finals (14-17U)

To view the archived, live streamed games from July 13 (semifinals) in Aurora, Colo., please visit this web page. The archived, live streamed games from July 14 (finals and third place) can be viewed on this web page.

The top two teams from each 2018 ENPL playoff event (Eastern Playoffs & Western Playoffs) competed at the ENPL National Championship, July 13-14 at Aurora Sports Park in Aurora, Colo., to determine the ENPL national champion at each age group.

Results:

The full results can be accessed here, and a division-by-division breakdown is available via the following links:

FINALS SCHEDULES (July 14):

14-U DIVISION:

  • CHAMPIONSHIP: TSC Hurricane (Boys ECNL Texas Conference) 2, Phoenix Rising FC (Boys ECNL Southwest Conference) 1
  • THIRD PLACE: GPS Florida West (Florida NPL) 3, Valeo FC (NEP - NPL Division) 1

15-U DIVISION:

  • CHAMPIONSHIP: Tennessee SC (Boys ECNL Southeast Conference) 1, SAC Showcase Premier (EDP - NPL Division) 0
  • THIRD PLACE: Napa Soccer Academy (NorCal NPL) 2, Phoenix Rising FC (Boys ECNL Southwest Conference) 1

16-U DIVISION:

  • CHAMPIONSHIP: GPS MA Elite (NEP - NPL Division) 2, Penn Fusion SA (Boys ECNL Northeast Conference) 1
  • THIRD PLACE: San Diego Surf (NPL West) 3, Texans Houston (USC - NPL Division) 2

17-U DIVISION:

  • CHAMPIONSHIP: Classics Elite (Boys ECNL Texas Conference) 3, Slammers FC (Boys ECNL Southwest Conference) 0
  • THIRD PLACE: Brentwood SC (NYCSL - NPL Division) 3, Tampa Bay United (Boys ECNL Southeast Conference) 2

19-U DIVISION (decided on July 3):

  • CHAMPIONSHIP: Ohio Premier (Boys ECNL Midwest Conference) 3, NEFC (NEP - NPL Division) 1

SEMIFINALS RESULTS (JULY 13):

14-U DIVISION:

  • Phoenix Rising FC (Boys ECNL Southwest Conference) 2, GPS Florida West (Florida NPL) 0
  • TSC Hurricane (Boys ECNL Texas Conference) 3, Valeo FC (NEP - NPL Division) 0

15-U DIVISION:

  • Tennessee SC (Boys ECNL Southeast Conference) 2, Napa Soccer Academy (NorCal NPL) 1
  • SAC Showcase Premier (EDP - NPL Division) 3, Phoenix Rising FC (Boys ECNL Southwest Conference) 1

16-U DIVISION:

  • GPS MA Elite (NEP - NPL Division) 3, San Diego Surf (NPL West) 1
  • Penn Fusion SA (Boys ECNL Northeast Conference) 2, Texans Houston (USC - NPL Division) 0

17-U DIVISION:

  • Classics Elite (Boys ECNL Texas Conference) 2, Brentwood SC (NYCSL - NPL Division) 1
  • Slammers FC (Boys ECNL Southwest Conference) 4, Tampa Bay United (Boys ECNL Southeast Conference) 1