skip navigation

Keeping up with the National Cup XVIII Finals

By US Club Soccer, 07/19/19, 8:00PM EDT

Share

COMMERCE CITY, Colorado | The stage is set for the  culminating event of US Club Soccer's 18th annual National Cup. 216 teams have their eyes on a national title after qualifying through National Cup Regionals and state championships, and now will gather at DICK'S Sporting Goods Park for the National Cup XVIII Finals. 

Those competitors will contend for the Doug Hamilton Memorial Trophy against one another in 13-U through 18/19-U Super Group (most competitive) and Premier Group divisions. 

Tune in for ongoing coverage throughout the tournament via this daily log, a photo gallery on Facebook and expansive Twitter and Instagram coverage on the @USClubSoccer handle.

Stay updated with the game scores here

Tuesday, July 23

The field of 216 teams has been narrowed to 44 ahead of the championship matches. By the afternoon, 22 champions of the National Cup XVIII will be crowned.  

Here are the finals matchups: 

Division Home Team Away Team Time Field
13U Boys (Premier) AC Connecticut 06B Sporting Arkansas Premier 06B 8:30 Field 16
13U Boys (Super) Eclipse Select NPL Black 06B GPS Carolina Elite Charlotte 06B 8:30 Field 15
13U Girls (Premier) TSC Hurricane Sharp/Williams 06G SDU Dynamo 06G 8:30 Field 18
13U Girls (Super) NEFC South NPL 06G NEFC NPL 06G 8:30 Field 17
14U Boys (Premier) FC Hawaii 05B Doxa 05B 8:30 Field 12
14U Boys (Super) GPS Carolina Elite Charlotte 05B Downtown LA 05B 10:30 Field 17
14U Girls (Premier) Sporting Arkansas Premier 05G Central Illinois United 05G 8:30 Field 14
14U Girls (Super) Pittsburgh Riverhounds Academy ECNL 05G Fever United Penn 05G 8:30 Field 7
15U Boys (Premier) Pachuca Dragons 04B FC Transylvania Barca 04B 8:30 Field 11
15U Boys (Super) Eclipse Select ECNL 04B GPS Carolina Elite Charlotte 04B 8:30 Field 13
15U Girls (Premier) Sting Dallas ECRL 04G NEFC South NPL 04G 10:30 Field 14
15U Girls (Super) Salvo SC Navy 04G NTH Tophat SCCL 04G 10:30 Field 13
16U Boys (Premier) J Petrov Academy 03B Oregon United 03B 10:30 Field 16
16U Boys (Super) LGN Dynamite 03B STA 03B 10:30 Field 7
16U Girls (Premier) Hawaii Rush Maui 03G UFA Norcross Premier 03G 8:30 Field 9
16U Girls (Super) NEFC West NPL 03G Sting Dallas ECRL 03G 10:30 Field 15
17U Boys (Premier) Bruno United NPL 02B Vestavia Steamers Black 02B 10:30 Field 18
17U Boys (Super) Eclipse Select ECNL 02B Tampa Bay United ECNL 02B 10:30 Field 19
17U Girls Sting Dallas ECRL 02G NEFC North Shore NPL 02G 8:30 Field 19
18U/19U Boys (Premier) One7 Academy 00B Charlotte Eagles 01/00B 10:30 Field 11
18U/19U Boys (Super) Atletico Santa Rosa Bayern 01/00B LGN United 01/00B 10:30 Field 12
18U/19U Girls FC Stars ECNL East Comp 01/00G Clovis Crossfire NPL Blue 00G 10:30 Field 9

Monday, July 22

Monday was a breathtaking and emotional day as all 26 semi-final matches were played out.  52 teams gave it their all to reach tomorrow's championship matches and 26 were heartbroken to head home, instead to DICK'S Sporting Goods Park for one more day. 

Check out the scores from today's matches to see the balanced matches that went down to the wire and take a look at a few of Monday's many highlights: 

13-U Boys Super: Ironbound SC Inter 06B vs. Eclipse Select NPL Black 06B 8:30 a.m. Field #13
GPS Carolina Elite Charlotte 06B vs. Empire Niagara 06B 8:30 a.m. Field #14
13-U Boys Premier: GPS NH 06B vs. AC Connecticut 06B 10:30 a.m. Field #13
One7 Academy 06B vs. Sporting Arkansas Premier 06B 10:30 a.m. Field #14
14-U Boys Super: GPS Carolina Elite Charlotte 05B vs. Napa 1839 Academy 05B 8:30 a.m. Field #11
Miramar United Elite ECNL 05B vs. Downtown LA 05B 8:30 a.m. Field #12
14-U Boys Premier: FC Hawaii 05B vs. GPS Buffalo Elite 05B 8:30 a.m. Field #24
Doxa 05B vs. Impact NPL 05B 8:30 a.m. Field #22
14-U Girls Super: PDA Flash 05G vs. Pittsburgh Riverhounds Academy ECNL 05G 10:30 a.m. Field #7
SFEA NPL 05G vs. Fever United Penn 05G 10:30 a.m. Field #9
15-U Boys Super: Eclipse Select ECNL 04B vs. STA NPL 04B 8:30 a.m. Field #15
GPS Carolina Elite Charlotte 04B vs. Vestavia Steamers Black 04B 8:30 a.m. Field #18
15-U Girls Premier: Sting Dallas ECRL 04G vs. Dynamos Gold 04G 8:30 a.m. Field #19
NEFC South NPL 04G vs. Challenge ECRL 04G 8:30 a.m. Field #21
16-U Boys Super: Heritage SC Wolves 03B vs. LGN Dynamite 03B 10:30 a.m. Field #15
EBA Maroon 03B vs. STA 03B 10:30 a.m. Field #16
16-U Girls Super: AC Brea 03G vs. NEFC West NPL 03G 8:30 a.m. Field #7
Sting Dallas ECRL 03G vs. FC Copa Academy 03G 8:30 a.m. Field #9
17-U Boys Premier: SLSC Cosmos Elite 02B vs. Bruno United NPL 02B 10:30 a.m. Field #19
Salvo SC Orange 02B vs. Vestavia Steamers Black 02B 10:30 a.m. Field #21
17-U Girls: High Plains Select 02G vs. Sting Dallas ECRL 02G 10:30 a.m. Field #17
SJPA MLU Pride 02G vs. NEFC North Shore NPL 02G 10:30 a.m. Field #18
18/19-U Boys Super: Atletico Santa Rosa Bayern 01/00B vs. Central Illinois United 01/00B 10:30 a.m. Field #11
Met Oval 00B vs. LGN United 01/00B 10:30 a.m. Field #12
18/19-U Girls: FC Stars ECNL East Comp 01/00G vs. NTH Tophat SCCL 01/00G 8:30 a.m. Field #17
WSA 01G vs. Clovis Crossfire NPL Blue 00G 8:30 a.m. Field #16

UPDATE (5 p.m. MT): An exciting day wrapped up with these results, as the tournament field continues to narrow in preparation for Tuesday's finale.

We caught up with id2 directors Gerry McKeown (boys) and Tricia Taliaferro (girls), who are both on-site to scout the talented younger age groups for potential future invitations to id2 Training Camps. The interview with McKeown was posted today, and Taliaferro's interview will be published tomorrow.

Saturday, July 20

Day 2 of the National Cup XVIII Finals saw the intensity pick up on the field, with a lot of quality on display, and also saw two weather delays hold up play. Storms came through DICK's Sporting Goods Park around 3:00, causing the 2:00 games to pause for a while until the lightning passed. After play resumed, those games finished and the last games of the day were underway when a second storm came through and caused an approximately one hour delay.

Once those games were able to finish, every team had played their second group stage game, meaning the final group standings are starting to take shape. View the standings here to see each teams' chances of advancing to the semi finals, as group play concludes tomorrow. 

Friday, July 19

The first day of the National Cup XVIII Finals saw a sunny morning that became quite hot, and impressive performances all across the fields. All 22 divisions began group play today with the first games  kicking off at 8:30 a.m. MT. The following game times were 10:00 a.m., 12:00 p.m., 2:00 p.m., and 4:00 p.m.

NOTE: Be sure to view this document provided by Players First partner Player's Health, which is on-site with athletic trainers to assist all athletes. This document outlines important guidelines for ensuring athletes are properly hydrated.

Here's a small taste of the action from the opening matches:

ABOUT US CLUB SOCCER:

A National Association member of the U.S. Soccer Federation, US Club Soccer fosters the growth and development of soccer clubs in order to create the best possible environment for players of all ages.

Anchored by Players First and its five pillars of Club Development, Coaching Development, Player Development, Parent Engagement & Education and Player Health & Safety, US Club Soccer offers registration, league- and cup-based competition platforms, player identification and a variety of other programming, resources and services.

US Club Soccer is sponsored by Nike and supported by LaLiga through a technical partnership.

usclubsoccer.org | Players First | Facebook | Twitter | Instagram | YouTube